Hned po skončení prázdnin měli Libčice návštěvu, kterou jistě nezapomenou. Smokeman a jeho parta přivezli do Libčic
edukativní show plnou fascinujících pokusů, které se točily kolem tématu energie a jejího využití. Tato nevšední
událost byla rozdělena na dvě části: dopolední představení pro žáky druhého stupně základní školy a odpolední show
pro veřejnost.
Dopolední program byl pro naše mladé vědce základní školy plný vzrušení a poznání. Smokeman a jeho tým jim přinesli
nejrůznější vědecké pokusy, které se věnovaly fyzice, chemii a přírodovědě. Děti měly možnost nejen pozorovat,
ale také aktivně se zapojit do experimentů. Několikrát se jim podařilo doslova “rozhodit” energii a všechny pokusy
byly doprovázeny ohromujícími výbuchy, které si jistě navždy zapamatují.
Ve světě prochází nejrůznější věci postupným vývojem. Jedinečná síť Airqee pro měření kvality ovzduší není výjimkou. Většina čidel, které jsou nyní nasazena v ulicích Libčic nesou označení V3, několik potom V5. Ono číslo za písmenem je opravdu pouze číslo verze, které se postupně zvyšuje. Dnešní článek však nebude o čidlech, která již nějakou dobu produkčně spolehlivě pracují. Ani nebude o tom, jak že to ty čidla přesně verzujeme. Je o novém čidle V6 a o jeho vlastnostech.
V minulých dílech jsme viděli souhrnné statistiky kvality ovzduší za celé město a statistiky jednotlivých částí Libčic dle nadmořské výšky a to za poslední zimu. Dnešní díl se bude věnovat dětem. Respektive místům, kde se děti častěji zdržují - škola, školka a Oranžové dětské hřiště.
Na mapě je vidět, že zmíněná tři místa jsou poměrně blízko sebe. Oranžové hřiště je znázorněno jak jinak než oranžovou barvou. Školka potom modrou a škola zelenou. Ačkoliv je v Libčicích více míst, kde se děti zdržují, nemáme v nich bohužel umístěna čidla. Alespoň prozatím.
V minulém článku jsme se podívali na kvalitu ovzduší v našem městě jako celku za poslední dvě zimy. Libčice jsou ale umístěny v kopcovitém terénu. Co když je velký rozdíl v kvalitě ovzduší nahoře na kopci oproti centru města, které je v dolíku? V dnešním díle si naměřená data rozdělíme na více oblastí podle nadmořské výšky.
Na začátek se podívejme na seznam čidel ve městě. Největší koncentrace čidel je kolem ulic Tyršova, Fügnerova, Lidická a Ve Staré cihelně. Několik dalších čidel je pak rozmístěno do dalšího okolí. Ta koncentrace na jednom menším území Libčic je dána první fází budování monitorovací síťě Airqee, která proběhla před skoro dvěma lety. Od té doby se stále snažíme s městem dohodnout na podpoře pro pokrytí dalších částí Libčic aby i ostatní lidé mohli vidět, jak se to ovzduší má v jejich bezprostředním okolí. Bohužel se to moc nedaří.
Síť Airqee od Libčichu nám měří kvalitu ovzduší již nějaké dva roky. Můžeme se proto společně dívat na to, jak se nám vedlo. Přinášíme vám první díl věnovaný přehledům kvality ovzduší v našem městě. Tentokrát to budou měsíční statistiky polétavých mikročástic PM25 za poslední dvě topné sezony.
Částice PM25 jsou opravdu malé částečky, vznikající především spalováním (provoz auta, požár v lese, spálená pet lahev v kamnech). Jejich průměr je 2,5 mikrometru či menší (pro srovnání, lidský vlas má nějakých 50 mikrometrů v průměru). Jsou tak malé, že se vám kromě plic mohou lehce dostat až do krevního oběhu. A tam si s tím musí vaše tělo nějak poradit.